Бобровицька РДА
Анонси
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Козелецькому районі

Назад


Ефективність реабілітації складних патологій за кошти Фонду становить 83%

У 2017 році за кошти Фонду соціального страхування України реабілітаційне лікування отримали понад 25 000 застрахованих осіб і членів їх сімей, серед яких більше 19 000 мали складну патологію з тривалим лікуванням – завдяки отриманій реабілітації 83% з них відновили здоров’я та приступили до роботи одразу після повернення з санаторію.

Вчасна реабілітація також є одним з головних чинників упередження настання первинної інвалідності. Фонд здійснює направлення застрахованих осіб на відновне лікування до санаторно-курортних закладів одразу зі стаціонару закладу охорони здоров’я, що збільшує ефективність подальшого лікування, наголосив голова правління ФССУ Володимир Саєнко.

«Під час реформування механізму надання реабілітації за кошти Фонду ми керувались потребою в оперативності і максимально скоротили терміни оформлення послуги для застрахованих. Відійшли від практики довідок, відмовились від путівок, які завжди мали певну визначену дату заїзду, передбачили в порядку строки етапів надання реабілітації – представник Фонду особисто приходить у лікарню до пацієнта не пізніше наступного дня після того, як заклад охорони здоров’я повідомляє Фонд про особу, що потребує реабілітації», – говорить Володимир Саєнко.

З метою збільшення показників ефективності реабілітаційного лікування постановою правління ФССУ від 13.07.2017 №39 застрахованій особі надано право вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування. За словами В. Саєнка, це має сприяти конкуренції між оздоровницями в частині покращення якості надання ними послуг.

З початку року на реабілітаційне лікування за кошти Фонду соцстрахування було направлено 9 700 застрахованих осіб. Нагадаємо, з 01 січня 2018 року Фонд впровадив реформу надання соціальних послуг, перевівши їх на адресність. Сьогодні ФССУ оплачує реабілітаційне лікування за медичними показами кожному працевлаштованому, потреба в забезпеченні соціальною послугою покриваються повністю.

Процедура направлення на реабілітацію:

– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, що має покази для проходження відновного лікування;

– не пізніше наступного дня у стаціонар лікарні до пацієнта прибуває фахівець Фонду, який за наданим паспортом та ідентифікаційним кодом самостійно перевіряє, чи є особа застрахованою, та разом із хворим заповнює заяву на відновне лікування;

– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;

– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;

– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні. На час реабілітації продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати особі втрачений за час лікування заробіток;

– після проходження реабілітації застрахованою особою підписується акт приймання-передачі наданих послуг.

Прес-служба виконавчої дирекції
соціального страхування України


Профілактика виробничого травматизму

28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці. Девіз 2017 року – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці. Аналіз стану виробничого травматизму, заходи для його зменшення.».

Саме під таким гаслом 28.04.2017 за участі голови районної профспілки працівників АПК Дудки В. І., було проведено тематичну нараду. На нараді були присутні начальник управління АПР райдержадміністрації, голова районного організаційного комітету з підготовки та проведення заходів присвячених Всесвітньому дню охорони праці Мягка Н.М., інженери з охорони праці та особи, на яких покладено обов’язки служби охорони праці підприємств та установ Бобровицького району, в. о. страхового експерта з охорони праці відідлення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві в Козелецькому районі Горлач Т.Б.

Першою до слова була запрошена начальник управлння АПР Бобровицької РДА Мягка Н. М., яка відмітила, що за ініціативи Міжнародної організації праці (МОП) з метою привернення уваги світової спільноти до питань охорони праці щорічно 28 квітня, починаючи з 2002 року, понад 100 країн світу відзначають Всесвітній день охорони праці; у 2017 році МОП спрямувала свою діяльність саме на підвищення інформованості щодо нещасних випадків і захворювань, які пов’язані з виконанням трудових обов’язків.

Голова районної профспілки працівників АПК Дудка В. І., яка інформувала присутніх про те, що Міжнародна організація праці була заснована у 1919 році урядами різних країн для підтримки міжнародного співробітництва у справі забезпечення миру в усьому світі й зменшення соціальної несправедливості за рахунок поліпшення умов праці; у 21 столітті першочерговими завданнями діяльності Міжнародної організації праці є підтримка демократії і соціального діалогу, боротьба з бідністю і безробіттям, заборона дитячої праці; як наголошує МОП, збір та аналіз інформації мають проводитись на національному рівні, що дасть змогу країнам досягти ліпших показників ефективності національної системи охорони праці та допомогти їм визначити пріоритети у сфері охорони праці загалом.

Цікавим та змістовним був виступ в. о. страхового експерта з охорони праці Горлач Т. Б , яка зокрема зазначила, що протягом 2016-2017 р. р. узяла участь у розслідуванні 13 нещасних випадків. За підсумками роботи комісій складено 9 актів форми Н-1 та два акти форми Н-5. Випадки з смертельними наслідками СВК «Пам’яті декабристів», ТОВ «Земля і Воля» в розслідуванні. За участю керівників підприємств, їх структурних підрозділів проведено наради з підведення підсумків роботи комісій та визначення заходів щодо попередження виробничого травматизму та звернення особливої уваги до організації роботи з профілактики нещасних випадків. Аналіз виробничого травматизму показує, що 50 % нещасних випадків трапилося з психофізіологічних причин, найпоширенішою з яких є особиста необережність травмованих працівників.

Саме тому відділення зосередило свої зусилля в наданні всебічної допомоги роботодавцям з питань охорони праці. З цією метою протягом 1 кварталу 2017 року роботодавцям надано 33 консультації з питань охорони праці, взято участь в опрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці на 10 підприємствах, у роботі 3 семінарів та 4 нарад, 1 засідання ‘‘круглого столу‘‘, на яких порушувалися питання профілактики виробничого травматизму.

На виконання плану заходів з проведення Дня охорони праці проведено зустрічі з трудовими колективами, наради в ТОВ «Наташа- Агро», ПП «Агропрогрес», СВК «Пам’яті декабристів», взято участь у відкритому уроці в Бобровицькому коледжі економіки і менеджменту ім. О. Майнової.

В обговоренні порушених питань узяли участь Ющенко Тетяна, методист відділу освіти Боборовицької РДА , відповідальна за стан охорони праці ПРАТ « Бобровицьке ХПП» особа Фурсяк Інна. Вони наголосили, що відповідно до ст.14 Закону України «Про охорону праці» працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.

На завершення учасникам наради було роздано тематичні буклети.

На фото: тематична нарада, зустріч з трудовими колективами, відкритий урок.


В.о. страхового експерта з охорони праці ВВД Фонду
соціального страхування від нещасних
випадків на виробництві у Козелецькому районі
Тетяна Горлач

Звернення організаційного комітету з підготовки та проведення у 2017 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні

Весняно- польові роботи. Профілактика виробничого травматизму - збереже здоров’я та життя працівників.


Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Козелецькому районі, здійснює свою діяльність на території Бобровицького та Козелецького районів, співпрацює з страхувальниками особливо у питаннях запобігання нещасним випадкам на виробництві, забезпечення належного стану умов, безпеки та охорони праці .

З цією метою при відділенні створений консультаційний пункт з охорони праці, де роботодавці, спеціалісти з охорони праці можуть отримати кваліфіковану допомогу з питань підготовки інструкцій з охорони праці, розроблення заходів з охорони праці, організації навчання, розслідування нещасних випадків. За перший квартал 2017 року надано 30 консультацій, опрацювано та впроваджено систему управління охороною праці на 10 підприємствах, прийнято участь у роботі 1 комісії з питань охорони праці підприємств, розповсюджено 165 інформаційних листки.

Не менш дієвим напрямом профілактики є проведення семінарів, нарад, «круглих столів» . На семінарах, нарадах проводиться аналіз виробничого травматизму, розглядаються причини їх настання. За перший квартал 2017 рік прийнято участь та проведено 3 семінари та 5 нарад, 1 засідання за круглим столом.

Велике значення для підвищення якості й ефективності роботи підприємства має належна підготовка, навчання та підвищення кваліфікації працівників, а також навчання з питань охорони праці. В. о страхового експерта Горлач Т. Б., прийняла участь у 7 засіданнях комісії з перевірки знань з питань охорони праці працівників, які виконують роботи з підвищеної небезпеки.

З іншої сторони протягом першого кварталу 2017 року до відділення надійшло 2 повідомлення про нещасні випадки на виробництві. За результатами розслідування складено акти за формою Н-1 у першому випадку- відділ освіти Бобровицької РДА, постраждала 1 особа. Непов’язані з виробництвом -1, випадок смерті на підприємстві в Остерській квартиро- експлуатаційній частині на території казарменої зони Деснянського гарнізону (військова частина А06650) смт. Десна. Проведений аналіз причин настання нещасних випадків на виробництві 2016-2017 року показує, що переважна більшість зареєстрованих страхових випадків від загальної кількості, трапляється з організаційних причин. Це говорить про те, що роботодавці відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» не створюють на робочих місцях безпечні умови праці, а саме: допускають до виконання робіт підвищеної небезпеки працівників без відповідної професійної підготовки, не забезпечують належне утримання будівель і споруд, допускають до експлуатації техніку, яка має конструктивні недоліки.

Наприклад: 18.08.2016 в ДП «Остерське лісове господарство» Козелецького району роботодавець допустив працівника до виконання робіт підвищеної небезпеки без відповідної професійної підготовки, внаслідок чого працівник отримав травму. З іншого боку працівники грубо порушують вимоги інструкцій з охорони праці та недбають про особисту безпеку. 01.11.2016 у ПП «Агрропрогрес» Бобровицького району - тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва порушив інструкцію з охорони праці під час роботи на зернозбиральних комбайнах, а саме: проводив ремонтні роботи при включеному двигуні комбайна. В результаті чого отримав травму руки.

А працівниця відділу освіти Бобровицької РДА під час пересування з райвійськомату до відділу освіти 03.01.2017 не подбала про особисту безпеку, послизнулася на льоду, впала та травмувала руку, чим порушила ст. 14 Закону України «Про охорону праці» («Працівник зобов’язаний: дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства. Працівник несе безпосередньо відповідальність за порушення зазначених вимог»).

Вказане ще раз підтверджує, що поведінка працівника, обізнаність його з правилами, інструкціями з охорони праці має не аби яке значення у трудовому процесі, і не має значення де працівник виконує роботу в сільськогосподарському виробництві чи іншій галузі.

Чим раніше працівник усвідомить і розпізнає назрілу виробничу небезпеку - тим безпечнішими стануть умови його роботи, і це є ключовим чинником профілактики травматизму на робочих місцях. Вироблення досвіду у працівників виявляти до початку і під час роботи наявні небезпечні ситуації - одна з найголовніших умов профілактики виробничого травматизму.

Тому з метою запобігання нещасним випадкам і аваріям на виробництві під час проведення весняно- польових робіт керівникам, спеціалістам всіх служб необхідно негайно здійснити певні організаційно- профілактичні заходи:

- провести навчання працівників на роботах підвищеної небезпеки та перевірку їх знань (особливо тих, хто знаходився на обліку в центрі зайнятості );

- провести інструктажі з охорони праці та пожежної безпеки з усіма працівниками, які братимуть участь у весняно - польових роботах;

- ознайомити під розписку всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів;

- до початку робіт забезпечити всіх працівників спецодягом, засобами індивідуального захисту (рукавиці, окуляри, респіратори), поповнити медичні аптечки для надання першої долікарської допомоги;

- відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;

- провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;

- перед кожним виходом у поле перевіряти технічний стан машин та механізмів;

- заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи;

- не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;

- під час агрегатування трактора з причіпними машинами необхідно зашплінтувати з’єднувальний пристрій.

- агрегати, до складу яких входять причіпні машини, з робочим місцем, обладнати двосторонньою сигналізацією.

- причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують дану машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій. Пам’ятайте, що лише повне виконання чинного законодавства з охорони праці збереже кожного від травмування.

Разом з тим, звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Адже дешевше запобігти нещасним випадкам на виробництві , ніж ліквідувати їх наслідки .

В.о. страхового експерта з охорони
ВВД Фонду ССНВ у Козелецькому районі
Т. Горлач

Ще раз про реабілітаційне лікування застрахованих осіб


Як уже неодноразово наголошувалося в засобах масової інформації, одним із основних завдань Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і його робочих є надання соціальних послуг застрахованим особам, які сприяють відновленню працездатності громадян у разі їх тяжкої хвороби. Одним із таких напрямків є медична реабілітація в умовах відділень санаторних закладів України. Метою цього є швидке повернення застрахованої особи до роботи після тривалої непрацездатності.

Реабілітаційне лікування надається по путівках, видача яких здійснюється з урахуванням вимог Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 № 12 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 за № 339/16355.(далі - Порядок № 12). Відповідно до п. 2.1 цього Порядку планування реабілітаційних путівок здійснюється з урахуванням заявок лікувально-профілактичних закладів про виділення путівок на відновлювальне лікування у відділеннях реабілітації санаторно-курортних закладів.

Розподіл путівок до реабілітаційних відділень санаторіїв серед лікувально-профілактичних закладів здійснюється Чернігівською виконавчою дирекцією обласного відділення Фонду відповідно до договорів, укладених з цими закладами згідно з наданими ними заявками, які щорічно кожен лікувальний заклад у розрізі профілів лікування подає до дирекції. Такі договори укладались і з нашими районними медичними закладами. Так за 2014 рік закладам охорони здоров’я трьох районів замовлено та використано 29 путівок в реабілітаційні відділення санаторно-курортних закладів, в 2015 - 28 путівок, в т.ч Бобровицькою ЦРЛ - 7, Козелецькою - 11, Носівською – 10. І за 2016 рік видано 29 путівок, в т.ч. Бобровицькою - 4, Козелецькою – 14, Носівською – 17.

Слід відмітити, що право на отримання путівки має будь-яка застрахована особа або її дитина у яких наявні показання і відсутні протипоказання для реабілітації, тобто за визначеним діагнозом. Направлення на доліковування в санаторій проводиться безпосередньо із стаціонару з видачею листка непрацездатності.

В кожному лікувальному закладі, які видають реабілітаційні путівки, а в підвідомчих районах це Козелецька, Носівська та Бобровицька центральні районні лікарні, для правильного та відповідального медичного відбору хворих, забезпечення ефективності медичної реабілітації на санаторно-курортному етапі лікування, діють відбіркові комісії, до складу яких включено і представника Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Саме вони, за направленням лікуючого лікаря відповідного профільного стаціонарного відділеня, де хворий обов'язково повинен пройти лікування, приймають рішення щодо направлення застрахованої особи на реабілітацію. Кількість днів лікування в стаціонарі визначає лікар, залежно від діагнозу захворювання та ступеню його тяжкості, а остаточне рішення про виділення реабілітаційної путівки оформлюється протоколом відбіркової комісії, до якого додаються такі документи:

- виписка з медичної карти стаціонарного хворого із зазначенням характеру та перебігу захворювання чи травми, а також рекомендаціями щодо подальшого доліковування у відділенні реабілітації санаторно-курортного закладу;

- довідка страхувальника, підписана керівником і головним бухгалтером та скріплена печаткою підприємства (установи, організації), а також завірена робочим органом обласного відділення Фонду з інформацією про те, що дана застрахована особа протягом календарного року не отримувала путівок на санаторно-курортне лікування за рахунок коштів Фонду.

- виписний епікриз з історії хвороби;

По закінченню санаторного етапу реабілітації застрахована особа зобов’язана повернути до лікувально-профілактичного закладу заповнений зворотний талон до путівки з відміткою терміну лікування у реабілітаційному відділенні санаторію, завірений круглою печаткою оздоровниці.

На 2017 рік виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності планується закупівля реабілітаційних путівок за слідуючими основними профілями лікування:

відновлювальне лікування хворих після гострого інфаркту міокарда, пролікованої нестабільної стенокардії, операцій на серці та магістральних судинах;

- відновлювальне лікування хворих після гострих цереброваскулярних порушень;

- відновлювальне лікування хворих після оперативних втручань на органах травлення;

- відновлювальне лікування хворих після операцій ортопедичних, травматологічних при дефектах та пороках розвитку хребта, пластиці суглобів, ендопротезуванні і реєндопротезуванні, реплантації кінцівок;

- відновлювальне лікування порушень перебігу вагітності; Відновлювальне лікування хворих з порушенням обміну речовин та захворюваннями ендокринної системи;

- відновлювальне лікування післяопікових хворих;

- відновлювальне лікування після хірургічних втручаннь на органах сечостатевої системи;

- медико-психологічна реабілітація постраждалих учасників АТО та інші профілі.

Серед санаторіїв, в реабілітаційних відділеннях яких можна пройти відновлювальне лікуваня, є відомі нам оздоровниці Закрпатьської області ( Карпати, Верховина, Поляна, Орлине гніздо ), Моршинкурорту ( Лаванда, Черемош), Трускавецькурорту ( Алмаз, Конвалія), Миргородкурорту ( Полтава, Березовий гай, Миргород), санаторії Хмільника, Харківської, Дніпропетровської, Львівської, Вінницької, Тернопільської та інших областей.

Хочу зазначити, що в бюджеті Фонду щороку видатки на ці цілі збільшуються і сьогодні для нас головним завданням є забезпечити право застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання реабілітаційного лікування, яке спрямоване на продовження тривалості активного та здорового способу життя працюючих, відновлення їх працездатності. А тому, застрахованим особам, яких спіткало тривале стаціонарне лікування, раджу звертатись до лікуючих лікарів та завідувачів профільних відділень як обласних так і районних лікувальних закладів, щодо медичних показань, протипоказань, наявності реабілітаційних путівок та термінів направлення до оздоровниць, а також до працівників Козелецької міжрайонної виконавчої дирекції Фонду та її представників у Носівському та Бобровицькому районах.

Микола Гарбуз, директор
Козелецької міжрайонної
виконавчої дирекції
обласного відділення Фонду

Забезпечуємо соціальну підтримку працюючих


Щорічно, в першу неділю листопада, відзначається День працівника соціальної сфери, на плечі яких покладене одне з найважливіших і відповідальніших завдань - державна підтримка і соціальний захист громадян.

В системі соціального захисту населення значну роль відіграє Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі-Фонд), діяльність якого безпосередньо пов’язана із розв’язанням важливих проблем у житті людини. Свій професійний досвід і вміння працівники Фонду зосереджують на тому, аби застраховані особи регулярно і в повному обсязі отримували матеріальне забезпечення та соціальні послуги. А це – виплата допомог по тимчасовій втраті працездатності, по догляду за хворими, по вагітності та пологах, на поховання, а також зміцнення здоров’я працюючих шляхом отримання відновлювального лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів.

У цьому році Козелецькій міжрайонній виконавчій дирекції обласного відділення Фонду виповнюється 15 років з початку діяльності. Весь цей час головним пріоритетом у її діяльності було своєчасне і в повному обсязі забезпечення державними соціальними гарантіями людей праці та членів їх родин.

Про це свідчать і результати роботи дирекції за 9 місяців поточного року.

Доходна частина Тимчасового кошторису дирекції виконана на більш ніж на 300% до запланованого і склала 72,2 тис. грн.

Як і в попередні роки, витратну частину кошторису, а це 6,7 млн. грн., було спрямовано на соціальний захист застрахованих осіб та членів їх родин. Зокрема, на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності витрачено 4,6 млн. грн., по догляду за хворою дитиною - 0,2 млн. грн., 2,0 млн. грн. на допомоги по вагітності та пологах, на поховання - 39,6 тис. грн.

В цілому, за 9 місяців застрахованим особам оплачено з причин тимчасової непрацездатності 72110 днів по 4405 листках непрацездатності. Кожна застрахована особа, яка по причині захворювання перебувала на лікарняних, повинна відчути гарантований державний захист, тому питання своєчасності подання заяв-розрахунків на фінансування знаходиться на особливому контролі.

Для надання матеріального забезпечення опрацьовано 1687 заяв-розрахунків страхувальників, фінансування по яких здійснено в повному обсязі та у встановлені строки.

Спеціалісти дирекції у тісній взаємодії з підпорядкованими територіальними лікувально-профілактичними закладами, спрямовують всі свої зусилля на забезпечення працюючих путівками до реабілітаційних відділень оздоровниць України. З початку року зміцнили своє здоров’я 17 працівників, отримавши відновлювальне лікування завдяки коштам Фонду. Аби трудівники, які втратили працездатність, повернулися до роботи, використано майже 173,5 тис. грн. Додам, що на відновлювальне лікування після оперативних втручань на органах травлення, гострих церебральних порушень та інфаркту міокарда, операцій на серці та магістральних судинах, порушень обміну речовин приймають провідні курорти України - Трускавець, Моршин, Миргород, Хмільник та санаторій імені Пирогова у м. Одеса , "Жовтень" Київської області, «Славутич» Дніпропетровської області. Особливістю лікування в реабілітаційних відділеннях є те, що путівки до них, закуплені за кошти Фонду, безкоштовно видаються застрахованим особам територіальними лікувально-профілактичними закладами за рішенням відбіркової комісії та за наявності медичних показань. Причому, на весь термін перебування в оздоровниці, видається листок непрацездатності.

Підсумовуючи результати роботи, зазначу, що соціальна сфера стає все ближчою до людини, все повніше задовольняє її потреби.

З нагоди свята сердечно вітаю та бажаю колегам успіхів і натхнення у відповідальній та благородній справі. Міцного здоров’я, миру, щастя, добра і злагоди вам і вашим родинам. Хай найвищою нагородою для вас завжди буде людська шана і подяка.

Микола Гарбуз, директор
Козелецької міжрайонної
виконавчої дирекції
обласного відділення Фонду

Профілактиці виробничого травматизму - особлива увага!

«Про роботу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві у Козелецькому районі по профілактиці виробничого травматизму»

Історія створення інституту соціального захисту працюючих нараховує трохи більше 100 років і бере свій початок з Німеччини, де протягом 1883-1889 років було прийнято низку законів про організацію державного соціального страхування робітників. Цей приклад досить швидко поширився спочатку в багатьох західних країнах, а потім і по всьому світі.

В Україні Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань створено 01 квітня 2001 року .

З часу створення Фонду зроблено головне: виплати потерпілим на виробництві стали регулярними, їх інтереси захищаються.

Робота відділення виконавчої дирекції Фонду у Козелецькому районі (обслуговує два райони: Козелецький та Бобровицький ) спрямована на реалізацію завдань соціального страхування від нещасних випадків, а саме: проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням, сприяння створенню умов для відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків, відшкодування матеріальної шкоди застрахованим і членам їх сімей.

Одним із напрямів профілактики є проведення семінарів, нарад, «круглих столів» тощо. На семінарах-нарадах проводиться аналіз виробничого травматизму розглядаються питання профілактики.

За 9 місяців 2016 року взято участь та проведено 9 семінарів та 13 нарад, опрацювано та впроваджено систему управління охороною праці на 30 підприємствах. Прийнято участь у роботі 2 комісій з питань охорони праці підприємств, та 23 засіданнях комісії з перевірки знань з питань охорони праці, розповсюджено 451 інформаційних листки. Надано страхувальникам понад 100 консультацій. Страхувальникам роз’яснюються вимоги існуючого законодавства про охорону праці, про соціальний захист, про відповідальність за порушення нормативних актів з охорони праці.

Вивчено позитивний досвід роботи з охорони праці ТОВ «Форнетті Україна». Досвід цього підприємства рекомендований до впровадження.

З іншої сторони станом на 01.11.2016 у відділенні зареєстровано 9 нещасних випадків. За результатами розслідування складено акти за формою Н-1 (пов'язані з виробництвом) у 6 випадках, постраждали 6 осіб. Три випадки з смертельними наслідками в стані розслідування.
Проведений аналіз причин настання нещасних випадків на виробництві показує, що 50 % зареєстрованих страхових випадків від загальної кількості трапились з організаційних причин та 50% з технічних. Це говорить про те, що роботодавці відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» не створюють на робочих місцях безпечні умови праці, а саме: допускають до виконання робіт підвищеної небезпеки працівників без відповідної професійної підготовки, не забезпечують належне утримання будівель і споруд, допускають до експлуатації техніку, яка має конструктивні недоліки.

З іншого боку працівники грубо порушують вимоги інструкцій з охорони праці та недбають про особисту безпеку.

За аналогічний період 2015 року у відділенні зареєстровано 3 страхових випадки в яких постраждали 4 особи. Як бачимо травматизм виріс.

Аналізуючи причини нещасних випадків, ми повинні усвідомлювати, що профілактична робота буде ефективною тільки в тому випадку, коли вона буде проводитися систематично, з кожним працівником окремо з урахуванням особливостей його робочого місця та виконуваної ним роботи.

Вказане ще раз підтверджує, що поведінка працівника, обізнаність його з правилами, інструкціями з охорони праці має не аби яке значення у трудовому процесі.

Чим раніше працівник усвідомить і розпізнає назрілу виробничу небезпеку тим безпечнішими стануть умови його роботи, і це є ключовим чинником профілактики травматизму на робочих місцях. Вироблення досвіду у працівників виявляти до початку і під час роботи наявні небезпечні ситуації - одна з найголовніших умов профілактики виробничого травматизму.

Тут велику роль у повинна відігравати щоденна цілеспрямована профілактична робота служби охорони праці підприємств, яка має працювати у наступних напрямах діяльності з профілактики виробничого травматизму:

- виявлення можливостей виникнення небезпечних ситуацій на виробництві, їх профілактика, ознайомлення працюючих із методами їх запобігання і ліквідації;

- постійне навчання робітників і керівників всіх рівнів правилам безпечного проведення робіт, вмінню чітко й вчасно розпізнати можливість виникнення небезпечної ситуації;

- розроблення і впровадження заходів для унеможливлення випадків, що сталися.

А кожен працівник має бути особливо уважним під час інструктажу з охорони праці, не боятись ставити питання, якщо щось не зрозуміло, не відбувати цю процедуру формально. .

Практика засвідчує, що запобігання виробничому травматизму, як явищу, не може бути забезпечено реалізацією якогось одного - навіть дуже ефективного заходу. Для цього необхідно використовувати можливості комплексного підходу, а саме: техніки і технології виробництва; системи організації і управління виробництвом; медицини праці; економіки і психології праці; економіки виробництва; чинної законодавчої бази з охорони праці. Важливе значення має вдосконалення технологічних процесів, впровадження сучасного технологічного устаткування та ін. Сучасні дослідження показують, що рівень виробничого травматизму на пряму залежить від двох суб'єктів: керівника підприємства і працівника.

Іншими словами виробничий травматизм є, насамперед, наслідком недоліків і упущень у роботі керівників підприємств та спеціалістів з охорони праці, а пізніше – працівників.

Головний спеціаліст у Бобровицькому районі
ВВД Фонду ССНВ у Козелецькому районі
Т. Горлач

Назад